uctenkazahotovetyposcisPřed několika lety jsme se přistěhovali do menšího města. Postupem času jsme začali mnohé zboží nakupovat u zdejších drobných podnikatelů: skvělé chlebíčky a slaninu, téměř kompletní sortiment místní pekárny, italské speciality, belgické pralinky, zdravé potraviny pro biomatky, nakonec i boty a oděvy.

Hrozně rád v našem městečku chodím na sobotní trh. Nakoupíme čerstvé ovoce a zeleninu, voňavý chléb, zajdeme na kávu, poklábosíme s náhodně potkanými známými… Někdy to protáhneme až do oběda v některé z restaurací. Maloměstská idyla téměř prvorepubliková.

Obchodníci jsou vesměs milí a usměvaví, a všichni bez výjimky zcela automaticky vydávají účtenku.

Prostě samý zloděj, kam se jen podíváš. Nejen že pracují od pondělí do soboty a v neděli doma dělají účetnictví, ještě si při tom dovolí být příjemní a ochotní, paraziti jedni. Evidentně nepochopili, že takto staromódně se dnes podnikat nedá.

Moderní podnikatel „umí“ dotace a investiční pobídky, ty největší podnikatelské hvězdy si svůj byznys ošetří zákonem. Otravná starost o zákazníky do jednadvacátého století nepatří.

Malé a střední podnikání, to jsou přece klišé a kecy. Ti malí si jen vyskakují – myslí si, že když se sami uživí, hned mají nárok mluvit do fungování státu. Stejně jsou to jenom převlečení kulaci a spekulanti, kteří nemají v moderní společnosti místo.

Ale jsme přece civilizovaní, vyvlastňování a deportace už nejsou v kurzu. Stačí ty zloděje a parazity dostatečně znechutit, oni toho nechají sami. Pro začátek je budeme online sledovat. Dříve či později chybu udělá každý…

Převzato z blogu Zápisky obchodního cestujícího se souhlasem autora.

Petr Ševčík

István ichi Nagy
Důvěřivec a idealista, obdivovatel rebelů a mystiků, vyučený businessman a propojovatel. Neustále hledá v sobě i podporuje v ostatních jejich ichi.

BEZ KOMENTÁŘE

Zanechte odpověď